Ahlat İlçe Şehitliğimiz 1995 yılında Şırnak’ta  Sümmani GÖRGEN’in şehit düşmesinden sonra yapılmış sadece etrafı iki sıra taş duvar ile örülerek öylece bırakılmıştır. Aradan geçen 10 yıla ve şehit ailelerinin bütün girişimlerine rağmen şehitlik çevre düzenlemesi için herhangi bir girişimde bulunulmamış, yetkililer tarafından göz ardı edilmiştir.

İlçemize 2005 yılında Jandarma Bölük ve Karakol Komutanlığı görevine atanan   J.Üstğm. Hakan ESEN ile J.Bçvş. İbrahim GÜRKAN’ın  girişimleri sonucu ilçemizde görev yapan jandarma personeli ve ilçemizde koruculuk görevini yapan koruculara işçiliğini yaptırmak suretiyle personelden yararlanılmış ve  şehit ailelerinin maddi desteği ile, ilçe şehitliği 24.08.2005 tarihinde bu günkü konumuna getirilmiştir.

 

         Şehitlik çevre düzenlemesinin yapım aşamasında emeği geçen  başta Bölük Komutanı J.Üstğm. Hakan ESEN’e, Karakol Komutanı J.Bçvş. İbrahim GÜRKAN’a, Ahlat İlçe Jandarma Bölük Komutanlığında görevli tüm personele, geçici köy korucularına, emeği geçen ilçe sanatkarlarımıza ve özellikle şehit aileleri olarak sürekli yanımızda olan, bizleri hiç bir zaman için yalnız bırakmayan ve şehitliğin mimarı olarak gördüğümüz kişisel girişimleri,ve uğraşı nedeniyle J.Bçvş. İbrahim GÜRKAN’a, şehit aileleri olarak en derin şükranlarımızı sunar ömür boyu minnet borcumuzun olduğunu belirtmek isteriz.

                                                                                                                          Şehit Aileleri

ŞEHİTLİK FOTOĞRAF GALERİSİ