1915 yılından beri Ermeni işgali altında bulunan bölgemiz, kahramanca yapılan mücadeleler sonucunda, 31 Mart 1918 tarihinde, gerçek sahiplerinin eline geçmiştir. Bu çatışmalarda, Van Gevaş Baklakar tepesinde Ermenilerce şehit edilen, Ahlatlı Osman Çavuş yatmaktadır.

Şehit Ahlattı Osman Çavuşun künyesi, tam olarak bilinmemekle birlikte, Bitlis’in Ahlat ilçesinden olduğu söylenmektedir. Ancak şurası gerçektir ki, Gevaş’ın kurtuluşu sırasında, Ermenilerle yapılan savaşta şehit düşmüştür. Şehit düştüğü yer tam tespit edilemeyip, ölümünden 2-3 yıl sonra tespit edilmiştir.

Ahlatlı Osman Çavuşun şehit edildiği yerin, tespiti ile ilgili olarak, anlatılan rivayete göre, seferberlikten döndükten sonra, Gevaş’lı Latif isminde bir zat, rüyasında Ahlatlı Osman Çavuş’u gördüğünü, kendisine (Şuanda üzerinde bulunduğumuz Baklakar tepesini kastederek ) naşının toprağın dışında olduğunu ve. kendi üzerinin kapatılmasını istediğini söylemiş, ve bunun üzerine Gevaş’tı Latif ismindeki zat rüyasını, Gevaş’ın ileri gelenlerine anlatarak, rüyasında gördüğü mevkiyi aramak için birkaç kişi ve, o zamanın Askeri Birlik Komutanıyla birlikte, tarif edilen yere giderler. Şuanda, üzerinde bulunduğumuz mevkiye gelindiğinde, gerçektende elinde tüfek şakağından vurulmuş, üzerindeki elbiseler bozulmasına rağmen, cesedinde en ufak bir bozulma olmadan yatan, Ahlatlı şehit Osman Çavuş’u görürler ve, elindeki tüfeği almaya çalışırlar. Alamayınca buraya gelen o zamanki askeri birliğin komutanı şöyle der: ( Sen nöbetini tamamladın, şimdi nöbet sırası bende ) diye seslenerek, şehidin elinden silahını alır ve, şehidi üzerinde bulunduğumuz Baklakar tepe mevkiinde defnederler. Daha sonra defnedilen yerin üzerine şehit abidesi yaptırırlar. Gevaş’ın Ermeni işgalinden kurtuluşunda, şehit düşen Ahlatlı Osman Çavuş ve ismini bilmediğimiz, tüm şehitlerimizle birlikte, katliama maruz kalan tüm vatandaşlarımıza, Allahtan rahmet diler, o anki acı doiu günlerin tekrar yaşanmamasını temenni ederim.

Ünlü şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un dediği gibi, Allah bu ülkeye tekrar bir daha istiklal marşı yazdırmasın